alt

2020-07-14

На посівах сої почалося заселення рослин

Павутинний кліщ (Tetranychus turkestanicus, T. telarius) у польових умовах сильно розмножується в суху жарку погоду.

Тіло самки овальне довжиною 0,4-0,6 мм сірувато-зелене з темними плямами по боках, самець дрібніший – 0,3 мм з видовженим тілом (фото 1). Яйце кулясте, прозоре, з зеленкуватим відтінком, діаметром 0,14 мм, перед відродженням личинки набуває перламутрового відтінку (фото 2). Личинки кулясті з трьома парами ніг, німфи крупніші з чотирма парами ніг.

Широкий поліфаг – в Україні найбільш часто пошкоджує соняшник, сою, квасолю, хміль, баштанні та ягідні культури.

Кліщі висмоктують клітинний сік з нижньої сторони листків. Зовнішніми ознаками пошкодження кліщами є поступове знебарвлення та засихання листків. Порушуються функції, пригнічується процес фотосинтезу, порушується відтік цукрів – це веде до великих втрат урожаю, особливо в умовах посухи та жаркої погоди.

Навесні перші покоління кліща розмножуються на бур’янах, поступово переселяючись на культурні рослини. На розвиток однієї генерації потрібно 7-20 днів в залежності від температури – оптимальні умови 29-31°С та відносна вологість повітря 35-55%, в степових областях за сезон може розвинутися до 12 поколінь шкідника.

Перші колонії павутинного кліща можна зустріти в кінці травня – в червні на нижніх листках соняшнику. Зверху на листках з’являються хлоротичні плями діаметром 1-3 см, знизу на них помітна тонка павутинка та під нею кліщі та їх яйця (фото 3-5). З часом площа плям збільшується, зверху на плямах виникає коричневе забарвлення – некроз, а кліщі переходять на верхні ніжніші листки. Як правило шкідливість кліщів на соняшнику незначна, крім рідких випадків масового заселення кліщами рослин соняшнику в південно-західних регіонах.

Найбільш шкідливий павутинний кліщ на сої. Масове розселення кліщів в посівах відбувається в період утворення бобів: на листках з’являються білуваті, знебарвлені плями – знизу на них помітні кліщі, з часом весь листок знебарвлюється (фото 6-8). Сильно пошкоджені листки жовтіють, буріють, під час спеки засихають і обпадають. Спочатку кліщем заселяються нижні листки, а в сприятливих умовах з часом і листки верхнього ярусу – найвища шкідливість спостерігається в серпні.

В рослинах сої підвищується транспірація і в умовах посухи втрати урожаю можуть досягати – 15-20%. Економічний поріг шкідливості кліщів на сої - більше 10-12 особин/1 трійчастий листок. Сигнал для обробітку – поява на листках білуватих невеликих плямок, які спочатку з’являються біля основи листка (фото 6).

В таких умовах посіви сої необхідно захищати акарицидами:

Резидент, ке, фенпіроксимат, 120 г/л; піридабен, 300 г/л, з нормою 0,4-0,5 л/га

alt
Зворотній
зв'язок