alt

2020-07-03

Масове заселення на сої

На даний час спостерігається масове заселення посівів сої тютюновим трипсом (Thrips tabaci). Цей сисний шкідник живиться на багатьох культурах, найбільш численний в Степу та Лісостепу України.

В Харківській області на обстежених полях сої було виявлено 100% заселення рослин дорослими трипсами: майже на кожному листку зустрічалася хоч би одна особина трипса (імаго), ознаки пошкодження є на майже всіх трійчастих листках (крім одного самого верхнього).

Симптоми пошкодження сої дорослими трипсами на даний час:

‒ на верхній стороні листя ‒ посвітління тканин вузькими смужками вздовж жилок ‒ у вигляді добре помітної сріблястості (фото 1, 2, 3).

Чим це загрожує в подальшому? Найбільшої шкоди можуть завдати личинки трипсів, які з’являться незабаром.

Трипси, заселивши рослини, відкладають яйця в тканини листків, личинки виходять через 4-5 днів, впродовж 8-12 днів активно живляться на листках, висисаючи клітинний сік. Цикл розвитку одного покоління триває 15-30 діб, за рік дає 3-5 поколінь.

Дорослий трипс довжиною 0,8-0,9 мм світло-жовтий з сіро-жовтими крилами, личинки безкрилі, теж жовті (фото 4, 5).

Спалахи масового розмноження трипса спостерігаються в жаркі посушливі роки. За таких умов, при сильному пошкодженні рослин випаровування ними води може підвищуватись в 1,5-2 рази, що значно пригнічує рослини і може спричиняти всихання листя.

Крім того тютюновий трипс є переносником вірусних захворювань, зокрема на сої – віруса некрозу жилок (фото 6). Місця пошкоджень є «воротами» для проникнення в рослини грибної та бактеріальної інфекції.

 

Зверніть увагу також на соняшник: в Запорізькій та Дніпропетровській областях уже зараз на окремих посівах відмічено сильне пошкодження рослин соняшнику личинками тютюнового трипса.

Симптоми пошкодження соняшнику личинками трипсів:

– спочатку на верхівках з нижньої сторони листків – дрібна сріблясто-біла плямистість, яка з часом поширюється по листковій пластинці (фото 7-8);

– при сильному пошкодженні ‒ з верхньої сторони виникає пожовтіння, весь листок стає хлоротичним, бронзовим, знизу з дрібними світлими та коричневими крапками (фото 9-10).

 

Зважаючи на жарку суху погоду, яка прогнозується в липні і сприяє підвищенню шкідливості трипсів, посіви сої, а також посіви соняшнику після масового відродження личинок будуть потребувати обов’язкового інсектицидного захисту:

Контадор Дуо, кс, з нормою 0,13-0,15 л/га

alt
Зворотній
зв'язок