alt

2019-05-28

Хлібний жук на пшениці

Найбільшої шкоди злаковим культурам робить жук - кузька, який виїдає зерна злаків у період молочної стиглості, а тверді зерна вибиває у грунт. Вважається найбільшою загрозою пшениці, житу, ячменю, харчується зернами диких злаків. Личинки пошкоджують коріння жита, пшениці, кукурудзи, буряків, соняшнику, картоплі, тютюну, плодових саджанців у розсадниках. 

Літ жуків триває з кінця травня до початку серпня, але в окремі роки ці строки можуть коливатися в межах двох тижнів. Масовий літ - з 11 червня по 17 липня. Жуки активні в жаркі сонячні дні, вони літають, сідають на колосся і харчуються. Через два тижні після виходу починається відкладання яєць, для чого самка заривається у грунт на глибину 10 - 15 см і відкладає яйця невеликими купками, по 2 - 3 прийоми за 30 - 40 штук. 

Через три тижні з яєць виходять личинки, вони живляться перегноєм і дрібними корінцями різних рослин, у тому числі культурних, личинки старших віків - переважно корінням. 
Зимівля: восени вони переходять у ґрунт на глибину 30 - 80 см, а навесні знову піднімаються до поверхні. Протягом літа линяють двічі.
Заляльковування відбувається у ґрунтах на глибині 10 - 15 см. В стадії лялечки знаходяться близько двох тижнів, після чого виходять імаго. У зв'язку з дворічним циклом розвитку через рік спостерігаються літні роки. Чисельність жука кузьки знижують нематоди, грибні та бактеріальні захворювання, на личинках паразитує тахіна.
 

Заходи захисту
- Міжрядна обробка ґрунту просапних культур і парових полів на 10 - 12 см (в кінці травня - початку червня) для знищення личинок і лялечок.
- Обробка крайових смуг зернових колосових культур в період наливу зерна інсектицидами при наявності 3 - 5 жуків на 1 м2.

alt
Зворотній
зв'язок