alt

2019-06-24

Бавовникова совка

 Бавовникова совка спричиняє неабияку шкоду на посівах кукурудзи, томатів, тютюну, нуту, сорго; псує гарбузи, кабачки, сою, горох, люцерну, перець, капусту, цибулю, квасолю, арахіс, соняшник, плодові (яблуня, груша, слива, персик) та ін., охоче живиться на бур’янах — пасльоні чорному, щириці, блекоті, дурмані тощо.
 Поширена в південних і центральних районах України і має тенденцію заселяти навіть частини північних областей.

 Варіюють розміри і забарвлення метеликів, довжина тіла яких складає 12-20 мм, а розмах крил - 30-40 мм. Передні крила у самок помаранчево-коричневі, у самців світліші і зазвичай зеленувато-сірі. Тривалість життя імаго зазвичай знаходиться в межах 20-40 днів, плодючість самки - 500-1000 яєць (максимально до 3000). Яйце характерної форми (0.4-0.6 мм в діаметрі), поверхня його ребриста , забарвлення спочатку біле, потім зеленувате. Яйця відкладаються по одному, рідше по 2-3 на листя і репродуктивні органи рослин (нитки качанів, волоті) або на опушеній частині стебла. 
Тривалість розвитку яєць бавовняної совки влітку - 2-4 діб, а навесні і восени - 4-12 діб. Гусінь розвивається протягом 13-22 днів, проходить за цей час 6 віків, досягаючи в останньому віці 35-40 мм в довжину. 
Забарвлення гусені бавовняної совки варіює від світло-зеленого і жовтого до червоно-бурого. Лялечки бавовняної совки розвиваються в ґрунті на глибині 4-10 см, рідше у місцях харчування гусені (на початках кукурудзи, мітелках сорго, і т.д.) протягом 10-15 днів. Зимують лялечки в ґрунті. Їх забарвлення варіюється від темно-бурого до червонувато-коричневого; довжина 15-20 мм. 
Система захисту від листогризучих совок, у т.ч. і бавовникової, базується на науково обґрунтованому поєднанні агротехнічних, біологічних та хімічних заходів: 


- глибока зяблева оранка, культивація міжрядь просапних; 

- знищення бур’янів на полях та навколо них; 
- випуск трихограми на початку та під час масового відкладання яєць совками (50-100 тис. особин на 1 га); 
- обприскування посівів інсектицидами, наприклад, Шаман 

alt
Зворотній
зв'язок